HAYVAN ALTLIKLARI

ZETA tek başına veya diğer altlık malzemeleri ile karıştırılarak kullanılabilen, %100 doğal bir üründür.  Altlıklarda olması en çok istenen iki özelliği bir arada bulundurur. Çok yüksek su tutma kapasitesine sahiptir. Amonyağa olan seçiciliği ve İyon değiştirme özellikleri sayesinde ortamdaki amonyağı tutar.

Amonyak ve üre nedeniyle oluşan kötü kokular ahırlar, kümesler ve diğer hayvan barınaklarında karşılaşılan en genel ve ciddi problemlerden biridir. Zeta kötü kokuyu çok büyük oranda azaltır.

Üre + Su ==> Amonyak gazı + Karbondioksit gazı

Zeta’nın fonksiyonu altlıktaki nemi gidermek ve amonyak gazını tutmaktır.

YARARLARI:

  • Kuru, yumuşak ve ılık bir altlık ortamı oluşmasını sağlar.
  • Altlık nemini %20-30 arasında tutarak hayvanların sağlıklı gelişimine yardımcı olur.
  • (Yemden yararlanmayı arttırır, koksidiyoz gibi hastalıkların oluşma riskini azaltır.)
  • Ortamdaki nemi azalttığı için mantar oluşumunu önler, Aspergillosis gibi mantar hastalıklarını önlemeye yardımcı olur.
  • Hayvanların sert zeminde yatmasından kaynaklanan yaralar karkas ve et kalitesinin düşmesine sebep olmaktadır. Zeta, hayvanlar için uygun altlık alanı oluşturur, yaraların oluşmasını önler.
  • Zeta, ortamdaki amonyak gazını tutar, gübrenin nemini düşürür, ayak yaraları oluşumunu ve ortamdaki sinek popülasyonunu önemli ölçüde azaltır,
  • ZETA amonyak gazını tuttuğu için hayvanların yaşam alanındaki oksijen oranının artmasını sağlar, çevre kaynaklı stres oluşumunu azaltır.
  • ZETA solunum yolu hastalıklarının önlenmesinde ve çevrenin temiz tutulmasında önemli etkiye sahiptir. Bu nedenle ilaçlara yapılan harcamanın büyük oranda azalmasını sağlar.
  • Yetiştirme ortamında ZETA ile karışan atık, amonyak, kalsiyum ve fosforik asit içeriği ile etkili bir gübre olarak kullanılabilir.

ZETA’nın İşlevi

Evcil hayvanların yaşadıkları ortamlarda, ahırlarda ve benzeri yerlerde hayvanların dışkısından kaynaklanan amonyum problemi ZETA'nın yüksek amonyum adsorbsiyon kapasitesi ile tamamen çözülebilir.
Üre ve suyun tepkimesinden amonyum ve karbondioksit oluşur.  ZETA altlıktaki nemi adsorbe ederek bu kimyasal reaksiyonun oluşmasını önler, daha kuru bir ortam sağlanmasına yardımcı olur.  

Ambalaj: 25 kg PP çuval.

Bilgi Toplum Hizmetleri
Copyright © 2014 GORDES ZEOLİTE